1. Süper kampanya ! 

Hem vip üyemiz hemde iptv sahibi olmak istermisiniz ? Birbirinden HD kaliteli sinema ,belgesel ,ulusal ve spor kanallarını Hem HD hemde Sd olmak üzere 7/24 izleme imkanını kaçırmayın.. Üstelik 3 arkadaşını getirene 1 ay bedava... Detaylar için TIKLAYIN .. !

Vlc Vlc Player İle Stream Yapmak

Konusu 'Vlcplayer' forumundadır ve Administrator tarafından 30 Temmuz 2014 başlatılmıştır.

1. Administrator
    Off

Administrator ☾★ İmparator ☾★ Yönetici Üst Düzey Yönetici

4.982
    24.918
    2.000
    Öncelikler herkese merhaba arkadaşlar burada sizlere Vlc player ile nasıl yayın yapılır karşı tarafa nasıl yayın gönderilir tüm detaylarıyla anlatıcam.

Öncelikle Vlc player ile Mp3,Video, Direkt olarak iptvyi stream edebilme v.s gibi yani kısacası Vlc playerin açabildiği her şeyi stream edebilir başkalarına izletebilirsiniz. Mantık hepsinde aynıdır.

Ben öncelikle video stream etmeyi göstereyim ve sonra onu localde açıp izleyelim görüntü geliyormu;

Vlc player ile video stream etmek

İlk önce vlc playeri açıyoruz daha sonra ister uzun yollardan stream sekmesine gelin isterseniz kısa yoldan klavye kısayolu ile " ctrl+s " basarak "Dosya seçme" bölümüne geliyoruz.

Bu bölüm geldikten sonra stream etmek istediğimiz herhangi bir videoyu "Ekleyin" sekmesinden seçiyoruz.
    Seçtikten hemen sonra tekrar yukardaki resimde görmüş olduğunuz gibi yer gelicek ve bukez altta " Akış " sekmesi aktif olucak ve oraya tıklıyoruz. Ve sonra next diyoruz...

Sonra çıkan ekranda " Akış Çıkışı " adında bir alan görüceksiniz.

Şimdi burada gördüğünüz gibi " Dosya " diye bir yer var siz oradan yayını ne şekilde yayınlamak istiyorsanız onu seçiceksiniz ben " HTTP " yani örneğin :8080 portuna aktarmayı seçicem. İsterseniz Rtsp , Rtp , Udp yani orada nasıl aktarma seçeneği varsa ona göre seçebilirsiniz. Portlu yayınlar Http ile aktarılır biz onu seçiyoruz.

Http seçili iken burası önemli yanda ekle butonunu görüyorsunuz " Ekle " buraya tıklıyoruz.. Burda hangi porta yayını aktarmak istiyorsanız onu seçiceksiniz.

Şimdi yukarıda gördüğünüz gibi 8080 portu vlcnin default vermiş olduğu port numarasıdır bu portu ayarlarsanız http://ipadresiniz:8080 bu şekilde yayını izleyebilirler onun dışında yol diyor yani bu yayına birde isim verebilirsiniz örneğin Yol : /top90da yani şöyşle olur http://ipadresiniz:8080/top90da bu şekilde yayını izleyebilirler.. Şimdi ayarlarımızı yaptıktan sonra Next diyor ve ilerliyoruz....

Seçip ilerleyince karşınıza Video ve Ses aktarımı için kodek seçme ekranı gelicek biz ilk deneyiminiz için buraları detaylı anlatmıyoruz şuanki var olan en yaygın olarakta kullanılan Video için : H264 Ses için olan ise Mp3 yani bunların bir arada olduğunu var sayarsak " MP4 " bunu seçerek yolumuza devam ediyoruz diğerlerine dokunmayın. Ve Next diyorsunuz...

Şimdi arkadaşlar herşey hazırlandı ilerlediğiniz bölümde " Stream " diye butonu görüceksiniz ona bastığınız anda yayın başlıcak demektir. Ve seçili alandada gördüğünüz gibi kodlar bunlar girediğiniz ayarlardır herşey bu kodlarda bitiyor aslında ilerleyen zamanlarda da hazır kod ile nasıl yayın aktarılır onu göstericem.

Yukarıda da gördüğünüz gibi Stream dediğiniz anda yayın başlar peki buna nasıl bakıcaksınız.. 8080 portunu girmiştik ancak bu port şuanda sadece size açıktır yani sizden başkası izleyemez.

Yayına bakmak için şunu yapıyoruz yuklarıdaki stream edilen videoyu kapatmıyoruz yani vlcyi kapatmıyoruz ve yeni bir vlc açalım oraya şunu yazıcaz... http://127.0.0.1:8080 bu adresi ağ oynatma kısmına yazıcaksınız zaten bunları yapıyorsanız onuda biliyosunuzdur.

Görmüş olduğunuz gibi bir videoyu stream ettik ve onu http üzerinden izlemiş olduk. Şuanda bu yayını 8080 portu üzerinden localden sadece siz bakabilirsiniz. Diğer insanlara yani farklı İp adresi ile internete giren sizden bağımsız kişilere bu yayını aktarabilmek için modeminizden port ekleme yerinden 8080 portunu açmalısınız. Hem tcp hemde udp olarak eklemelisiniz.

Bugünki anlatımımızda vlc ile bilgisayarınızdan herhangi bir videoyu aktarmış olduk. Bir başka anlatımlarda daha derinlemesine anlatım yaparız burada sadece videoyu stream ettik bir sonrakinde direkt olarak bir iptvyi yani bu şekilde izleyebildiğiniz bir yayını tekrar stream edebilmeyi göstericem. Şimdilik görüşmek üzere... Bir yerde takılırsanız aklınıza gelen herşeyi sorabilirsiniz arkadaşlar..

Yüklüyor...
  2. texas

texas Ziyaretçi

tesekkürler cok yararli oldu deniycem

Administrator bunu beğendi.
  3. Administrator
    Off

4.982
    24.918
    2.000
    Ben teşekkür ederim daha devamı gelicek daha detaylı anlatımlar olucak bu sadece girişti..

4. suclu
    Off

suclu Yeni Üye

31
    4
    1
    ewvallah admin şimdi sıra iptv stream etmeye geldii :)

5. texas

texas Ziyaretçi

bende yayin yapmayi düsünüyorum

6. Administrator
    Off

4.982
    24.918
    2.000
    Arkadaşlar her konuda destek vermeyi planlıyorum siz ilgili bölüme sorun oraya ekleyelim çalışmalara başlayalım yardımcı olmuş olalım.

7. AyBerk
    Off

AyBerk Genel Moderatör Yönetici Moderatör Vip Üye

4.935
    28.032
    3.601
    Teşekkürler güzel paylaşım oluş bilmeyenlere iyi gelir. Devamını bekleriz...

8. L3O
    Off

L3O Yeni Üye

36
    6
    1
    motorola modeminde nasil port açiyoruz

9. Administrator
    Off

4.982
    24.918
    2.000
    Görmemiz lazım arayüzü nat bölümü olması gerek

pir46 bunu beğendi.
  10. L3O
    Off

L3O Yeni Üye

36
    6
    1
    benim modem bu modelin aynısı ama videoda ki port açma yöntemi bende olmuyor

11. Administrator
    Off

4.982
    24.918
    2.000
    Valla nat bölümü olması gerek ve hem udp hemde tcp olarak portunu açman gerek

Baş şimdi başlata cmd yaz ve cmd açıkken oraya ipconfig yaz;

Sonra orda ipler listelenecek ordan İpv4 olana dikkatlice bak ;

Örneğin bende İpv4 karşılığı : IPv4 Adresi. . . . . . . . . . . : 192.168.2.212 bak orda en başta yazmış 0.19 yazmış sen onu kendine göre düzelticen her pcnin farklıdır :D ve zamanzaman değişebilir port açma işlemi yapmadan önce bunda dikkat etmelisin. Ondan sonra sırasıyla ekle udp ve tcp olarak bak kırmızı ile belirttim son 2 hane önemli başı aynıdır.

orda protokol var ona dikkat et hem tcp hemde udp yapman gerek

12. israilMT
    Off

israilMT Yönetici Adayı

705
    1.217
    1.101

abi ben onu yapiyom ancak ben acdigim portu arama cubuguna yazdigimda sayfaya ulasilamiyor neden?modem tp-link ornek boyle acdim once tcp sonra udp nasil acmaliyim anlatirmisin zahmet diyilse

ornek acdigim port:192.168.1.103:8080

13. Administrator
    Off

4.982
    24.918
    2.000
    Peki portları doğru açtığına eminmisin hem udp hem tcp olarak birde ipv4 adresin kesinlikle doğrumu ?

Bağzı modemlerde açtığın portu ne ipadresi:8080 nede 192.168.2.1:8080 şeklinde görüntüleyemessin ancak 127.0.0.1:8080 bu şekilde bakmana izin veriyor. Ama dışarıya açılıyor merak etme.

14. israilMT
    Off

israilMT Yönetici Adayı

705
    1.217
    1.101
    evet amma ben tcp portu boyle acdim resim bu dogrumu?

15. Administrator
    Off

4.982
    24.918
    2.000
    Sen ikisininde adını aynı yap yani iptv diye belki ondan olabilir ama şöyle bir durum var sen bu işlemleri yapıp bize bunu denettirmen gerek sen açılıp açılmadığını anlıyamassın. Bazı modemlerde ip adresinden portun ile izlettirmene izin vermiyor ancak localden port ile aça biliyon.

16. israilMT
    Off

israilMT Yönetici Adayı

705
    1.217
    1.101
    tamam abi oyle yapiyim

17. israilMT
    Off

israilMT Yönetici Adayı

705
    1.217
    1.101
    abi yapdim amma yinede bana gorukmedi

18. cips
    Off

cips Usta Üye

112
    57
    151
    tamam yayini bastik ama 2-3 kisi bakinca kasilmalar ve kirilmalar meydana geliyor. millet 200-300 kisiye yayin yapiyor bunu nasil basariyor? vlc ile?

19. AyBerk
    Off

AyBerk Genel Moderatör Yönetici Moderatör Vip Üye

4.935
    28.032
    3.601
    server ile yapıyoda o yüzden evdeki bilgisayarından internetinle bu yayını veremezsin sağlıklı.

20. cips
    Off

cips Usta Üye

112
    57
    151
    Peki o zaman server içine nasıl vlc kurucaz yapicaz? Ya da
    adımlar nasıl olmalı?

Sayfayı Paylaş