1. Süper kampanya ! 

Hem vip üyemiz hemde iptv sahibi olmak istermisiniz ? Birbirinden HD kaliteli sinema ,belgesel ,ulusal ve spor kanallarını Hem HD hemde Sd olmak üzere 7/24 izleme imkanını kaçırmayın.. Üstelik 3 arkadaşını getirene 1 ay bedava... Detaylar için TIKLAYIN .. !

Tv Tv Alırken Nelere Dikkat Edilmeli ! Tv Tavsiyesi

Konusu 'Plazma & Led Tv' forumundadır ve QUARESMA tarafından 28 Nisan 2015 başlatılmıştır.

1. QUARESMA
    Off

QUARESMA Yönetici Adayı

733
    2.246
    1.101
    TV ALIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ

DONANIM ve İŞLETİM SİSTEMİ

PC,TABLET,TELEFON ve türevi cihazlarda Ne denli donanım/işletim sistemi
    o denli performans, olduğu gibi aslında tv lerdede durum aynıdır.
    Yani Bir TV'den alınabilecek performansı o TV'nin donanımı ve işletim sistemi belirler,
    Bu yüzden kağıt üzerinde tüm teknik detayları gözden geçirip,
    sonra mağaza incelemelerinizde mümkünse,
    kanal geçiş hızlarını, web performanslarını ve açabildiği video formatlarını test etmelisiniz..

SİYAH PERFORMANSI

Led tv lerin en büyük hendikapı karanlık sahneler yani SİYAH PERFORMANSIDIR
    Arkadaşlar üzerine basa basa söylüyorum tv araştırmak/gözlemlemek için
    bir magazaya gittiğiniz zaman bakacağınız en önemli etkenlerden birisi gece sahneleri olan bir yayın olsun
    odak noktanız ise sahnenin ön plandaki karakter/meteryal değil arka planı olsun
    işte aradığınız şey orada tüm çıplaklığı ile karşınızda, o karanlık arka plan içeriğini görebiliyor
    bir diğer markada/markalarda göremiyorsanız aradığınızı buldunuz demektir.
    Zaten tv markalarının önemi burada ortaya çıkıyor.

HERTZ (Ekran yenilme hızı) PANELLERİN OLMAZSA OLMAZIDIR

Led tv'lerin diğer bir kronik sorunu fluleşme,titreme ve bulanık gösterme sorunudur,
    hani çok hızlı haraketli sahnelerde spor aksiyon vs yayınlarda bariz şekilde belli eder kendisini
    ama bu konuda gözlemlediğim ve araştırdığım kadarı ile
    Gerçek HERTZ oranları yükseldikçe bahsi geçen sorunlar minimumlara kadar düşüyor

HERTZ NEDİR;

Saniye başına düşen görüntü sayısını ifade eder.Ektan yenileme Hızı (HZ) arttıkça
    daha keskin ve net bir görüntü izlersiniz. Özellikle hareketli görüntüler daha gerçekçi gösterilir.
    Arkadaşlar konuyu özetlemek açısından, fiziksel bir örnek vermek gerekirse;
    İnsan kalp atış hızı dinlenirken 50-60 spor yaparken ise 170-190 lara çıktığı dahi görülür,
    peki bir insan kalbi zorlu bir spor yaparken kalp atış hızının 50-60 olması mümkünmüdür tabiki değildir.
    Bu örnekle;Gün geçtikçe panellerde; işlemcilerin çekirdek sayıları ve saniye başına düşen görüntü sayısı artıyor
    bu sayılar arttıkça aynı orantıda bu devasa boyuttaki veriyi işleyebilmek için gerek gerçek oranlarla gerek yazılımsal oranlarla
    hertz yani ekran yenleme hız oranlarının arttığına dikkat etmişsinizdir.
    Bu anlamda TV alırken dikkat etmeniz gereken en büyük etkenlerden
    biriside, gerçek anlamda ekran yenileme hızları yüksek paneller olmalıdır.

HERTZ KONUSU İLE İLGİLİ DAHA DETAYLI BİLGİ İÇEREN YAZILI VE GÖRSEL KAYNAKLAR

Tam ekran görüntü tazeleme değerleri hakkında
    Kullanılan renk skalası (örnek: 24-bit renk derinliği gibi) yüzünden veri gecikmesi gerçekleşir.
    İşte bu yüzden 1ms lik bir panel saniyede 1,000,000 kez tazeleme yapamaz.

Kesin olmamakla birlikte kabaca bilinmesi gereken değer bilgileri :

5-6ms 50~60 hz arası,
    3-4ms 75~80 hz arası,
    2ms 85~100 hz arası tam ekran görüntü tazeleme aranlarına sahip olabilmektedirler.
    1ms (teorik olarak) 200 hz e kadar ulaşabilir.

Bilindiği gibi Full HD, 1920x1080 piksellik görüntüleri saniyede 60 kare, yani 60 Hz hızında gösteriyor.
    Her ne kadar 60 Hz'lik görüntü tarama hızı Full HD görüntü kalitesi için asgari olsa da,
    piyasada 60 Hz'in üzerinde tarama hızlarına sahip televizyonların bulunması elbette çok daha iyi bir seyir keyfi sunuyor.
    Zira saniyede görüntülenen kare sayısının artması, yinelenen görüntülerin sıklaşmasına
    ve bu da daha canlı ve dana net görüntülerin oluşmasına neden oluyor.
    Özellikle hareketli görüntülerde farkını ortaya koyan tarama hızı, aynı zamanda gözlerinizin yorulmasını da engelliyor.

Televizyon satın alma aşamasında dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan biri,
    yazan yenileme hızı değil, panelin gerçek yenileme hızıdır.
    Zira pek çok giriş seviyesi televizyonda gerçek yenileme hızı olarak 50 Hz panel kullanılırken,
    orta ve üst seviye televizyonlarda bu değer 100 ila 200 Hz değerlerindedir.
    Ancak bu değerler televizyonda yer verilen görüntü işlemcisiyle birlikte çeşitli yöntemlerle arttırılabiliyor
    ve hal böyle olunca ortaya daha yüksek değerler çıkabiliyor.
    O nedenle satın alım aşamasında görüntü tarama hızlarının gerçek değerlerini araştırmanız,
    satın aldığınız televizyonun aslında kaç Hz hızında görüntü tarayabildiğini bilmeniz adına yararınıza olacaktır.
    Zira üretilen panellerin Hz'leri, üretim sonrasında yazılım desteğiyle birlikte sanal olarak katbekat arttırılabiliyor.

Hertz (hz) nedir?

Normal tüplü televizyonlar 50 hz’dir, lcd monitör ve tv’ler ise 50-75 hz, şimdi lcd tv’lerin 100 hertz’leri de çıktı.

Hertz, bir görüntünün 1 saniyede ekrandaki yinelenme sayısıdır.
    Bu nedenle 2 kat hıza sahip 100 hz tv’ler gözü yormaz ama 50 hz tv’ler gözü biraz daha fazla yorar.

50 Hz tv'lerde ekranda görülen bir görüntü karesi aslında 2 yarım görüntünün üst üste oturması ile ortaya çıkar.
    Bilindiği gibi ekrandaki görüntü satır satır tarama ile oluşur.
    Görüntüyü oluşturan satırların önce tek numaralı olanları (1,3,5,7 v.s) birinci karede sonra da çift numaralı satırları ikinci karede taranır.
    Bu iki yarım taramalı ekran yeterince hızlı değiştiği için ve ekranın fosforlu özelliğinden dolayı sanki tek kare imiş gibi görünür.
    Buna "interlaced" görüntü denir. 50 Hz tv'lerde iki yarım karenin geçişi her ne kadar hızlı da olsa
    özellikle ekran boyutları büyüdüğünde geçişler izleyici tarafından titreşim gibi algılanır.
    Ekran boyutları küçükken 50 Hz tv'lerde ekrandaki titreşim çok rahatsız edici değilken
    70 ekran üzerindeki boyutlarda belirginleşir ve 80 ekran üzerinde de rahatsız edici olmaya başlar (göz sağlığı açısından da zararlı).
    100 Hz'lik tv'lerde ekrandaki görüntü tek seferde taranarak oluşturulduğu için ekranın titremesi söz konusu değildir.
    Ekran boyutunun 80 ekran üzerinde olduğu durumlarda tv'nin 100 Hz. olması seyir kalitesini artırır ve gözleri rahatsız etmez.
    FULL HD mi ULTRA HD (4K) mi ?

Son zamanlarda 4K mı yoksa FHD mi tartışmalarınıda gelince kendimce bir nebze açıklık getireyim
    TV pikselleri bildiğimiz matematik defteri gibi küçük karelerden oluşmaktadır
    yani; TV oranları büyüdükçe aynı orantıda kareler yani piksellerde büyümekte
    bu yüzden birazda izleme mesafeniz yakınsa 46 inç ve daha küçük ekranlar için FULL HD alınabilir
    Ama Eğer 47-50-55 ve daha büyük ekran alacaksanız Ve tabiki en önemli etken olan bütçede el veriyorsa
    onun bunun "yayınları oturana kadar ne gerek var şimdiden 4K TV ye" sözlerine kulak asmayın
    çünkü;birebir mağazalarda FULL HD / ULTRA HD büyük ekran tvlere yakından bakmanızı öneririm
    full hd tvde bu pikseller tırnak tırnak bariz bir şekilde görülebilir sayılabilirlen 4K tv de görülemeyecek derecede küçülüyor
    FULL HD 1920X1080 <---> ULTRA HD (4K) 3840X2160 Piksel içeriyor gerisini siz düşünün.
    Diyorumki; teknoloji geri gitmiyor arkadaşlar öyle olsa idi zamanında bir bina ebatındaki bilgisayarlar
    ceplerimize kadar giremezdi. daha dün gibi hatırlıyorum bu aynı diyalogları ki bana zamanında az kalsın
    daha yeni çıkmış hd ready LCD yerine CRT(tüplü tv) almam için ısrarcı olmuşlardı
    ama ben yeni teknoloji herzaman iyidir diyip vestel marka bir LCD almış
    bugüne değin hem tv hem pc monitörü olarak kullanarak haklı çıkmıştım.
    Evet arkadaşlar eğer bütçe el veriyorsa bu saatten sonra en mantıklısı kesinlikle 4K TV almaktır

LED TV mi PLAZMA mı ?

Ya hala şu plazmalar konusunda ısrarcı olan arkadaşları anlayamıyorum
    İncelemelerimde özellikle bu konu üzerindede durdum
    ve o mağaza duvarlarında LEDlerle iç içe asılı olan PLAZMAlara her baktığımda miğde bulantısı yaşadım
    neyini seviyorlar bu ölü benizli soluk ekranları anlamıyorum
    bırakın açığını tvnin kapalı paneline dahi bakınca itici geliyor insana (bakmayanlar bakabilirler)
    Neymiş fluleşme yokmuş yada siyah performansı başarılı imiş
    yaktığı elektiriğimi, sabit kalan kanal logolarınımı,renklerdeki matlığımı yoksa diş diş sayılabilen kalın piksellerinimi sayayım
    marka olarak bazıları bu konuda biraz iyimser olsada incelediğim kadarı ile genelinde sonuç yine yukarda bahsettiğim şekilde
    kullanıcıları ne kadar itiraz etseler plazmalarını savunsalar bile
    üzerine basa basa söylüyorum PLAZMA lar kahvehane,kafeterya tarzı büyük mekanlar için ideal olabilir
    ama arkadaşlarımdada birebir gözlemlediğim kadarı ile bir ev ortamı için asla TAVSİYE ETMİYORUM...

SATIN ALMA VE HİZMET REALİTESİ

Arkadaşlar; TV araştırıken TV tavsiyesi isteken biraz gerçekçi olup şunları unutmayalım
    Ne kadar para o kadar hizmet, mesela köşe başındaki pireli otel ile
    5 yıldızlı otelin konforu, izzet-i ikramı bir tutlabilirmi? bu örnekleri bir çok açıdan çoğaltabiliriz.
    Yani işin açığı, minareyi çalmayı düşünüyoruz amma kılıfımız çok küçük
    bu yüzden; ne kadar yüksek minare o boyutta kılıf(bütçe) gerekli.
    Yani diyeceğim şuki;
    Alacağım Televizyonumun Performansı çok yüksek olsun
    Alacağım Televizyonuma bir bakan bidaha baksın
    Alacağım Televizyonum tüm ihtiyaçlarıma cevap verebilsin
    KRİTERLERİM BUNLAR

32-42 inç tv alacağım maximum bütçem 750/1500
    46-48 inç tv alacağım maximum bütçem 1500/2000
    50/55 inç tv alacağım maximum bütçem 2000/2500
    50/55 inç 4K tv alacağım maximum bütçem 2500/3500
    DEMEK
    Deveye hendek atlatmak gibi birşey
    Arkadaşlar TVlerde ekran büyüdükçe fiyat artar, hem ekranı büyük hem performansı yüsek ucuz TV olamaz
    yani ya performanstan yada ekran büyüklüğünden taviz vermek zorundasınız
    bu iki büyük etken bi arada olsun derseniz o zamanda limitleri zorlamalısınız başka yol yok....

Son düzenleme: 28 Nisan 2015
    MusaBey47 ve atakas bunu beğendi.
    Yüklüyor...
  2. atakas
    Off

atakas Onursal Üye

2.096
    9.022
    2.101
    Güzel Anlatım Teşekkürler

QUARESMA bunu beğendi.
  3. atakas