Teknoloji Tamamen Yerli Üretim Milli Füzeler Yolda

Konusu 'Bilim &Teknoloji ve İnternet' forumundadır ve usta™ tarafından 20 Kasım 2015 başlatılmıştır.

 1. usta™
  Off

  usta™ Türkiye Yönetici Moderatör Vip Üye

  11.640
  190.568
  5.201
  Savaş teknolojileri konusunda son dönemlerde attığımız adımlara oldukça önemli bir yenisi daha ekleniyor.

  Ülkemizde olduğu kadar son günlerde dünyada da oluşturduğu tehdit giderek artan terörizm ile mücadele konusunda Türkiye, yerli üretim savunma silahları üreterek önemli bir adım atmaya hazırlanıyor.

  Bu bağlamda en sık kullanılan savaş mühimmatı füzeler konusunda Çin ile görüşmeler yapan Türkiye, 4 milyar dolar bütçe ayırdığı ihaleyi iptal etmesinin ardından yönünü yerli üreticilerin desteği ile yerli füzelere çevirmiş durumda. Milli imkanlarla, yüzde yüz yerli üretim füzeler geliştirecek olan ülkemiz, Çin ihalesine ayırdığı bütçeyi de yerli firmalara kaynak olarak sunacak.

  Füze alanında yaptıkları çalışmalar ile dikkat çeken yerli firma Roketsan, bu konuda Türkiye'nin en büyük kozu durumda. Daha önceden yine yüzde yüz yerli olarak üretilen tanksavar füzesi Umtas ve Türk Deniz Kuvvetleri için gemisavar silah kapsamında geliştirilen Atmaca, Roketsan'ın dikkat çeken işleri olarak ön plana çıkmakta.

  Yeni planlama konusunda geliştirilecek füzelerin yüzde yüz yerli olması konusunda büyük bir özen gösteriliyor ve atılan adıımlar bu gayeye göre atılıyor. Şu an için en büyük hedef ise bu füzelerin geliştirilip yurt dışına satışını yapmak.

  Şu an ülkemizde terör örgütü pkk'nın pek çok barınağını ve deposunu yok etmede kullanılan F16uçakları için geliştirilmiş Satha Atılan Orta Menzilli Mühimmat (SOM) füzesi, yeni modeli ''J'' ile2018'de hazır olacak. SOM J'nin özelliği ise dünyanın en ileri savaş uçağı olarak lanse edilen F-35'lerde kullanılacak olması. Tamamen yerli olarak üretilecek SOM J, Avustralya, Kore, Japonya veABD gibi F-35 uçaklarını kullanan pek çok ülkeyi potansiyel alıcı sınıfına sokmakta.
  Kaynak:webtekno
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
   
  QUARESMA bunu beğendi.
  Yüklüyor...
 2. QUARESMA
  Off

  QUARESMA Yönetici Adayı

  741
  2.250
  1.101
  Yerli ürünlere destek verelim..Şu sıralar çoğalmaya başladı..Lütfen duyarlı olalım ve yerli ürünlere destek verelim.
   
  usta™ bunu beğendi.
 3. usta™
  Off

  usta™ Türkiye Yönetici Moderatör Vip Üye

  11.640
  190.568
  5.201
  Allah ın izniyle Herşey Milli olacak bu sistemler çok önemli ve Artık Türkiye üretiyor
   
  QUARESMA bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş