Parklardaki spor aletlerine dikkat!

Konusu 'Top90da Forum' forumundadır ve ommeron tarafından 17 Ağustos 2015 başlatılmıştır.

 1. ommeron
  Off

  ommeron Yönetici Adayı

  483
  1.624
  1.101
  Obeziteye karşı belediye parklarına yerleştirilen spor aletleri, hareket edilmesini sağlaması açısından faydalı olsa da yanlış kullanıldığında birçok zararı da olabiliyor. Hisar Intercontinental Hastanesi'nden fizyoterapist Ömre Ofluoğlu, bilinçsiz kullanımının eklemlere zarar verebileceğini belirtiyor.


  [​IMG]

  Son yıllarda giderek kullanımı artan spor aletlerinin bilinçsiz kullanıldığında sağlığımız açısından büyük tehdit yarattığına dikkat çeken Ofluoğlu, ‘Sağlıklı ve aktif bireylerde bile bir egzersiz uygulaması yapılırken kullanılan cihazın ergonomisi, kişinin boy-kilosuna uyumu, egzersiz sırasında eklemlerin kazandığı açılar, uygulanan direnç, ağırlık gibi parametreler büyük önem taşır.

  [​IMG]

  İLERİ YAŞTAKİLER İÇİN RİSK DAHA BÜYÜK

  Yaşı ileri, spora yatkınlığı olmayan ve fiziksel bir rahatsızlığı bulunan kişilerde bu noktalar daha önemli hale gelir. Özellikle ısınmadan yapılan ani ağırlıklı hareketler, bireylerde ciddi sakatlıkların oluşmasına neden olabilir. Bel, boyun problemleri, omuz, diz ve kalça eklemi ile ilgili sıkıntısı olan bireylerin parklardaki egzersiz aletlerinden önemle kaçınması; sağlıklı bireylerin de muhakkak bilinçli bir şekilde egzersiz yapmaları gerekir. Ayrıca egzersiz programlarının kişiye özel hazırlanması gerektiği de unutulmamalıdır’ açıklamasında bulundu.

  Parklardaki spor uygulamalarının geliştirilmesi adına;

  [​IMG]Cihazlar daha ergonomik, kişiye göre ayarlanabilir hale getirilmeli,
  [​IMG]Egzersiz istasyonlarının başına hareketlerin doğru bir biçimde nasıl yapılacağına ilişkin açıklamalar eklenmeli,
  [​IMG]Hatta konulabiliyorsa istasyonlara rotasyonlu spor eğitmenleri yerleştirilmeli,
  [​IMG]Ayrıca fiziksel bir rahatsızlığı bulunan kişiler egzersiz programından önce mutlaka bir uzmandan yardım alarak, rastgele egzersiz yapmaktan önemle kaçınmalıdır
   
  Yüklüyor...
 2. nurettin
  Off

  nurettin Yeni Üye

  41
  4
  1
  Yararlı Bilgi Kardeşim Eyvallah Ama Ligtv Paylaşsak Hemen Herkes Yorum Atardı Ama Demekki Herkes Halinden Memnun Göbeginden Memnunki Yorum Yapmamış Yazık
   
  ommeron bunu beğendi.
 3. ramaldinio
  Off

  ramaldinio Usta Üye

  263
  16
  201
  Beyler ben Fransa'da Yasadigim için cevap yazmiyorum :D
   
 4. ommeron
  Off

  ommeron Yönetici Adayı

  483
  1.624
  1.101
  sjsjsjsjsjjsjs :D :D :D
   

Sayfayı Paylaş