Teknoloji Microsoft Ve Yandex El Sıkıştı

Konusu 'Bilim &Teknoloji ve İnternet' forumundadır ve usta™ tarafından 13 Ekim 2015 başlatılmıştır.

 1. usta™
  Off

  usta™ Türkiye Yönetici Moderatör Vip Üye

  12.259
  192.575
  5.201
  [​IMG]
  Rusya ve Amerika arasındaki siyasi gerginlikten sıyrılmayı başaran Microsoft, bunu Bing arama motorundan feragat ederek başardı.

  Rusya ve Amerika arasında bir süredir devam eden siyasi rekabet, Amerikan bilişim firmalarının Doğu pazarlarında ciddi darbeler almasına sebep oldu. Rusya Federasyonu yönetimi, başta Apple, Microsoft ve Google olmak üzere, ABD kökenli bilişim şirketlerinin bölgedeki çalışmalarını hayli zorlaştıran kanunlar çıkarıyor.

  Ancak Microsoft bu engellerden sıyrılmanın iyi bir yolunu bulmuş gibi görünüyor. Türkiye, Rusya, Belarus, Kazakistan ve Ukrayna başta olmak üzere, bölgedeki çok sayıda ülkede Windows 10 işletim sisteminde yer alan Microsoft Edge ve Internet Explorer tarayıcılarında açılış sayfası ve varsayılan arama motoru Yandex olacak.

  Microsoft’un bu anlaşma ile Rusya’nın sert yaklaşımını yumuşatmayı başardığı, böylece bölgedeki Windows 10 satışlarını garanti altına aldığı anlaşılıyor. Kendi arama motoru olan Bing’i kendi işletim sisteminden çıkarmak, Microsoft için kolay yutulacak cinsten bir lokma sayılmaz. Ancak uzun vadede iki tarafın da hayatını kolaylaştıracak bir ödün olduğuna şüphe yok.
  kaynak:technopat
   
  Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş