1. Süper kampanya ! 

Hem vip üyemiz hemde iptv sahibi olmak istermisiniz ? Birbirinden HD kaliteli sinema ,belgesel ,ulusal ve spor kanallarını Hem HD hemde Sd olmak üzere 7/24 izleme imkanını kaçırmayın.. Üstelik 3 arkadaşını getirene 1 ay bedava... Detaylar için TIKLAYIN .. !

Pc Microsoft gidiyor Pardus geliyor

Konusu 'Pc Genel & Donanım & Yazılım' forumundadır ve Administrator tarafından 19 Eylül 2014 başlatılmıştır.

1. Administrator
    Off

Administrator ☾★ İmparator ☾★ Yönetici Üst Düzey Yönetici

4.982
    24.916
    2.000

Teknoloji Bakanlığı, Pardus'un 10 bin bilgisayara yüklenmesi için düğmeye bastı. Yeni programla, kamudaki yaklaşık 3.3 milyon bilgisayardan 800 milyon $'lık tasarruf sağlanacak...

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun 62'nci Hükümet programında, Milli Yazılım Sistemi Pardus'un kamuda kullanılıma geçileceğini açıklaması üzerine bakanlıklar harekete geçti. Bilim ve Teknoloji Bakanlığı, personelinin kullandığı 10 bin bilgisayara Pardus programının yüklenmesi talimatını verdi. Devlet, yaygın olarak kullanılan ABD'li Microsoft firmasının ofis yazılımlarına bilgisayar başına yılda 500 TL ödüyordu. Bakanlık yetkilileri kamuda 3.3 milyon memur olduğunu ve en az bu kadar da bilgisayar olduğu belirterek, Pardus programının kullanımıyla birlikte 800 milyon dolarlık tasarruf yapılacağını söyledi.

TSK VE GENELKURMAY DA KULLANIYOR
    Pardus, Genelkurmay Başkanlığı ve Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından tüm bilgisayarlarda kullanılırken Dışişleri Bakanlığı, Emniyet Teşkilatı, Radyo Televizyon Üst Kurulu, Devlet Planlama Teşkilatı, 20'ye yakın kamu kurumu, belediye ve üniversite tarafından kısmen kullanılıyor. MEB'in FATİH projesi kapsamında okullara dağıttığı Akıllı Tahta uygulamasında Microsoft ile Pardus birlikte kullanılacak. Microsoft akıllı tahta başına 25 dolar ücret belirlerken, Pardus'un da projeye katılmasıyla ücretten vazgeçti.

BİLGİLERE ANINDA CEPTEN ULAŞIM
    Pardus ile işletim sisteminin geri koduna sahip olunacağı için güvenliğinin daha yüksek olacağı belirtiliyor. Bu sayede kaynağı açık olmayan yazılımların potansiyel geri kapı riskleri de ortadan kalkacak. Ayrıca Pardus ile bilgilerin cepte taşınmasına olanak verilecek. Pardus'un yüklendiği bilgisayar bellekten açılacak şekilde uygulanacağı için tüm bilgiler cepte taşınabilecek.

ANADOLU PARSI KAMUYA GİRDİ
    TÜBİTAK tarafından geliştirilen Milli İşletim Sistemi Pardus'un, planlamasına 2003 yılında başlandı ve 2005'te sürümü yapıldı. Pardus, Anadolu Parsı'nın bilimsel adı olan Panthera Pardus Tulliana'dan geliyor. Pardus'un Kurumsal, Sunucu ve Fatih projesi olmak üzere 3 ayrı sürümü bulunuyor. 2013 sürümünden itibaren bireysel kullanıcılara yönelik resmi bir sürümü bulunmayan Pardus'un TÜBİ- TAK tarafından "Pardus" isminin kullanımı için izin verilen, Pardus Topluluk Sürümü adı altında bireysel kullanıma yönelik bir sürümü de kullanılıyor.

Sabah

usta™ bunu beğendi.
    Yüklüyor...
  2. Administrator
    Off

4.982
    24.916
    2.000
    Bende diyorum askeriye ilginç bir işletim sistemi kullanıyor Linuxa benziyor ilginç diyodum demek pardüsmüş :)

usta™ bunu beğendi.
  3. berke39
    Off

berke39 Yönetici Adayı

484
    759
    1.101
    pardus. windowsu 5 e katlayan hızdaki linux altyapılı türk geliştiricileri tarafından yapılan işletim sistemidir.

usta™ bunu beğendi.
  4. Angin42
    Off

Angin42 Yeni Üye

2
    0
    1
    windows 5 mi cikti?

5. DEATH OF WAR
    Off

DEATH OF WAR Yeni Üye

134
    3
    1
    Pardus cok karmasik alismak zaman alir...

6. usta™
    Off

usta™ Türkiye Yönetici Moderatör Vip Üye

9.663
    185.422
    5.201
    Teşekkürler

7. usta™
    Off

9.663
    185.422
    5.201
    Yerli malı hemde

8. gavvas
    Off

gavvas Emektar Üye

255
    3
    451
    tebrikler

9. usta™
    Off

9.663
    185.422
    5.201
    Kullanamadık daha

10. Administrator
    Off

4.982
    24.916
    2.000
    Şuanda özel devlet kurumları kullanıyor yaygınlaşması iyi olmaz onlar açısından ondan kullanamıyor olabiliriz :)

11. usta™
    Off

9.663
    185.422
    5.201
    Devletimiz kullanıyorsa sorun yok

Administrator bunu beğendi.
  12. Administrator
    Off

4.982