Security MEB Ücretsiz Dağıtılan Tabletleri Satanlar Dikkat

Konusu 'Bilişim & Güvenlik' forumundadır ve usta™ tarafından 1 Ocak 2016 başlatılmıştır.

 1. usta™
  Off

  usta™ Türkiye Yönetici Moderatör Vip Üye

  12.297
  192.667
  5.201
  [​IMG]

  Ülkemizde birkaç senedir uygulanan Fatih Projesi kapsamında öğrencilere dağıtılan tabletler ilgi görmeyerek satışa çıkarılıyor.

  Ülkemizde aslen oldukça iyi bir proje olan "Fatih Projesi" kapsamında öğrencilere binlerce ücretsiz tabletdağıtılmış ve akıllı tahtalar ile beraber teknolojiyle iç içe bir eğitim sistemi hazırlanması amaçlanmıştı. Kimine göre başarılı kimine göre başarısız olan bu projenin tablet kısmında genel olarak öğrenciler tarafından beğenilmediğini söylememiz gerekli.

  Şimdiye kadar farklı farklı tabletlerin dağıtıldığı proje kapsamında teknik özellikleri alt seviyede kalan bu tabletler öğrenciler tarafından 200TL ila 500TL arasında değişen fiyatlarla satılmaya başlandı. Bunun üzerine MEB ile Emniyet Genel Müdürlüğü'nün IP takibi yaparak bu durumu incelediği söyleniyor.

  Şimdiye kadar toplamda 1 milyon 438 bin 700'den fazla tabletin dağıtıldığı proje kapsamında birçok yerel satış sitesinde bu tabletlerin satıldığını görmek mümkün. Kullanım kısıtlamasının tabletin eğitim amacıyla olması sebiyle yapıldığı tabletlerde işi bilen öğrenciler root işlemini yaparak tableti normal kullanıma açmak istiyor. Ancak bakanlık tarafından hediye edilen tabletlerin ücretsiz olarak verilmesinde öğrencilerin bu tabletleri sadece eğitim amacı ile kullanılması için verdildiğini hatırlatalım.

  Bu sebeple adli takip başlatan MEB, satışı yapılan, root işlemi yapılarak açılan cihazların IP takibini yaparak bu satışı yapan ya da root ile yazılımını değiştiren öğrencilere Disiplin Yönetmeliği'nce ceza verileceği bildiriliyor. Aynı zamanda işin adli boyutlara da gidebileceğini bildiren bakanlığın bu açıklaması sonrası birçok satış da kaldırıldı. Yani eğer objektif düşünecek olursak tabletler genel performans olarak sevilmiyor ve iyi değil diye dile getiriliyor. Ancak bunlar kişisel kullanım için değil, eğitime destek amacıyla olduğunu düşünürsek yeterli

  kaynak:webtekno.com
   
  Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş