1. Süper kampanya ! 

Hem vip üyemiz hemde iptv sahibi olmak istermisiniz ? Birbirinden HD kaliteli sinema ,belgesel ,ulusal ve spor kanallarını Hem HD hemde Sd olmak üzere 7/24 izleme imkanını kaçırmayın.. Üstelik 3 arkadaşını getirene 1 ay bedava... Detaylar için TIKLAYIN .. !

Yardım IP Video Transcoding ile donmayan yayın yapmak ?

Konusu 'Stream Araçları' forumundadır ve Administrator tarafından 23 Ocak 2015 başlatılmıştır.

1. Administrator
    Off

Administrator ☾★ İmparator ☾★ Yönetici Üst Düzey Yönetici

4.982
    24.918
    2.000
    Merhaba arkadaşlar bugün sizlere " IP Video Transcoding " ile bilgisayarınızın performansına göre nasıl donmayan yayın yapabileceğinizi göstericeğim..

İlk olarak neden donmalar olur bunları bir sıralayalım ve tek tek çözüme kavuşturalım.

1- Rtmp yayını yapıyorsak yayını gönderdiğimiz rtmp adresin kaliteli olduğundan emin olmamız gerekir.
    2- Mutlaka ve mutlaka bir fps değeri , çözünürlük değeri , bitrate değeri girmeliyiz. Yani yayını orjinal haliyle yollamaya kalktığınızda mutlaka ve mutlaka donacaktır.
    3- Mutlaka bilgisayarınızın performansına göre değerler girmelisiniz. Örneğin işlemcide bulunan çekirdek sayısı bile çok önemlidir. 1 - 2 çekirdek işlemci ile pek sağlıklı bir yayın yapamayacaksınız. (En azından tek bir yayın için) bu nedenle en az benim önerim 3 çekirdek iyi model bir işlemci olmalıdır.
    4- Mutlaka stream yapmadan önce internet hattınıza ait bir hız testi yapmalısınız. Burada önemli olan değer upload yani karşıya gönderme değeridir. Örneğin hattınız 2 mgbit upload hızına sahip olsun. Siz bu ayarlarda max kullanabileceğiniz değer 1000 & 1200 civarı arasındadır...
    5- Kaynaktaki aktarım bilgileri nasıl geliyorsa minimum olarak o seviyede aktarmayı deneyin. Tabi 1920 x 1080 ise direk o şekilde aktarmaya kalkmayın dahada düşürün yoksa sisteminiz kaldırmayacağından donmalar olacaktır.

Bu yukarıdakiler bilinen bilgiler diyebiliriz tekrar hatırlatmış olduk. Bugün asıl anlatmak istediğim " IP Video Transcoding " stream programının bize sunmuş olduğu özellik olan işlemci çekirdeği kullanım miktarının değiştirilebilmesi özelliğidir. Bu özellik ile örneğin bilgisayarınız 4 çekirdek ve programdaki orjinal değerde 4 çekirdektir. Bu nedenle bu çekirdek miktarını mutlaka ve mutlaka düşürmeliyiz farkı kesinlikle göreceksiniz.

Bilgisayarınızın kaç çekirdek olduğuna nereden bakabilirsiniz ?

Başlkat çalıştıra " dxdiag " yazarsanız eğer ilk açılan ekranda işlemcinizin kaç çekirdek olduğunu parantez içinde size gösterir..

upload_2015-1-23_23-21-19.png

Bu yukarıdaki reismdeki benim işlemci modelim ve çekirdek v.s bilgileri veriyor evet arkadaşlar benim laptop 8 çekirdek ve ben 4 olan değeri olduğu gibi bırakıyorum. 4 Çekirdek işlemciye sahip olanlar ise çekirdek miktarını 2 veya 1 olarak değiştirsinler ancak bunu nasıl yapacaksınız.

" IP Video Transcoding " programına kanal ekledikten sonra " Advanced " diye bir seçenek var oraya tıklıyorsunuz. Daha sonra gelen ilk ekranda Cpu miktarını işlemcinize göre mutlaka değiştirin. 4 Çekirdek olanlar 2 yapsınlar daha rahat stream olacaktır ve donma olayı eğer gerekliayarlar iyi yapıldıysa olmayacaktır..

upload_2015-1-23_23-25-31.png

Örneğin bendeki ayarlar 4 çekirdekte duruyor. Anlatmak istediğim bukadardı buna göre ayarlarınızı yaparsanız daha rahat stream yapabileceksiniz.

Biraz uzun bir makale oldu ancak yararlı olmuştur büyük bir ihtimal ile...

Anlatım by Admin / Top90daSports ( çAlındı değildir )

Kiziroglu, lokum33, mrspak1o ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
    Yüklüyor...
  2. Administrator
    Off

4.982
    24.918
    2.000
    yuh 1 beğeni 1 yorum bile yokmu :p

baran07 bunu beğendi.
  3. duman 24
    Off

duman 24 Onursal Üye

945
    3.306
    2.101
    Harika anlatım olmuş ... Eyv

Administrator bunu beğendi.
  4. Administrator
    Off

4.982
    24.918
    2.000
    teşekkürler.

5. pro42
    Off

pro42 Profesyonel Üye

218
    468
    601
    teşejürler

6. Vip Kral
    Off

Vip Kral Usta Üye

115
    297
    151
    Donmdan Yayın Yapmak için 8 Çekierdek 8 Gb Ram 2GB Ekran Kartı 100 Mb upload Lazım En Güzel Yayın Böle Açarsın Ancak

7. Vip Kral
    Off

Vip Kral Usta Üye

115
    297
    151
    ttnetin 80 kb lık hızyla yayın yapmaya kalkma rezil olursun :D

Sayfayı Paylaş