Security Hacker lar Jeep in Kontrolünü Ele Geçirdiler

Konusu 'Bilişim & Güvenlik' forumundadır ve usta™ tarafından 23 Temmuz 2015 başlatılmıştır.

 1. usta™
  Off

  usta™ Türkiye Yönetici Moderatör Vip Üye

  12.076
  192.425
  5.201
  Hackerlar, kontrolünü ele geçirdikleri sistemler arasına şimdi de arabaları eklediler.

  Hackerlar, gün geçtikçe kendilerini aşmaya başlayan işlere imza atmaya başladılar. Hadi zararlı e-posta göndermelerine ya da kredi kartı bilgilerinin çalınmasına alışmıştık ama bir Jeep’in ele geçirilmesi biraz ağır geldi.

  Şöyle düşünün; Jeep’inizle yola çıkmışsınız, güzel bir tatil yapmak istiyorsunuz, aracınızın tüm bakımlarını da yaptırmışsınız ama siz frene basmadan araba aniden duruyor ya da durduk yere radyo açılıyor. (ki bu olay Jeep’in içerisinde bulunanları çok daha ağır etkileyebilir. durduk yere radyo çalıyor, düşünsenize?) Twitter’da güvenlik mühendisi olarak çalışan Charlie Miller ve IOActive’de araç güvenliği yöneticisi Chris Valasek, bir Jeep’in nasıl ele geçirilebileceğini gösterdiler. Bu ikilinin Kaliforniya’da yaptığı deneyde, Wired’da yazar olan Andy Greenberg’e ait olan Jeep’in kontrolü ele geçiriliyor.

  Jeep’in içerisine giren ikili, araçtaki kontrol edilebilecek tüm donanımlara hükmederek aracı istedikleri gibi yönlendirdiler. Bunun bir deney olduğunu söyleyen Miller ve Valasek, ABD’de bulunan 400 bin aracın tehlikede olduğuna ve istenilirse uzaktan bu şekilde kolayca kontrol edilebilmesine dikkat çektiklerini belirttiler.

  [​IMG]
  [​IMG]

   
  r2c2q ve zeynelsemih bunu beğendi.
  Yüklüyor...
 2. zeynelsemih
  Off

  zeynelsemih Emektar Üye

  351
  12
  451
  tsklerrr
   
 3. r2c2q
  Off

  r2c2q Yeni Üye

  50
  0
  1
  tsklerrr
   

Sayfayı Paylaş