Basketbol Fenerbahçe Bayan Basketbol Takımı Hükmen Galip

Konusu 'Basketbol' forumundadır ve usta™ tarafından 30 Kasım 2015 başlatılmıştır.

 1. usta™
  Off

  usta™ Türkiye Yönetici Moderatör Vip Üye

  12.114
  192.547
  5.201
  [​IMG]

  Fenerbahçe Bayan Basketbol Takımımız ile Galatasaray Bayan Basketbol Takımı arasında 28 Kasım Cumartesi günü Abdi İpekçi’de oynanan maç, sarı kırmızılı takımın yaptığı kural hatası nedeniyle lehimize tescil edildi.
  Kadınlar Basketbol Süper Ligi'nin 6. haftasının derbi mücadelesinde Fenerbahçemiz, Galatasaray’a 76-72 mağlup olmuştu. Kulübümüz daha önce Avrupalı statüsünde tescil edildiği Galatasaraylı basketbolcu Lynetta Kizer'in derbi mücadelesinde ABD lisansıyla oynadığını gerekçe göstererek itirazda bulundu.

  Türkiye Basketbol Federasyonu Yönetim Kurulu, Galatasaray'ı, Fenerbahçe ile yaptığı Kadınlar Basketbol Süper Ligi maçında, sahada mevzuata aykırı takım kadrosu ile yer aldığı gerekçesiyle hükmen mağlup ilan etti.

  TBF Yönetim Kurulu tarafından alından kararda şu ibareler kullanıldı:


  “28 Kasım 2015 tarihinde oynanan Galatasaray-Fenerbahçe (KBSL) müsabakasında Fenerbahçe kulübü tarafından yapılan itirazın incelenmesi sonucunda, Galatasaray takımının sahada mevzuata aykırı takım kadrosu ile yer aldığı anlaşılmakla hükmen mağlubiyetine karar verilmiştir.”

  Kulübümüzden konuyla ilgili 29 Kasım Pazar günü kamuoyuna yapılan açıklama:

  Türkiye Basketbol Federasyonu tarafından yürürlüğe konulan TBF Sicil Yönergesi, birden fazla vatandaşlık hakkına sahip sporcunun ilk tescilinde kullanacakları vatandaşlık hususunda sporcunun beyanını esas olarak kabul etmektedir. Söz konusu düzenlemenin devamında ise birden fazla vatandaşlık hakkına sahip oyuncuların, ilk tescil oldukları vatandaşlıklarına bağlı olarak işlemlerinin sürdürüleceği ve bunun hiçbir şekilde değiştirilemeyeceği öngörülmüştür.

  Bu düzenlemeye uygun şekilde Galatasaray Spor Kulübü Kadın Basketbol Takımı oyuncusu Kizer, ilk tescili anında Bosna Hersek pasaportunu TBF’ye sunmuş ve Bosna Hersek vatandaşlığına bağlı olarak işlemleri sürdürülerek Avrupalı Oyuncu Statüsüne alınmıştır. Nitekim bu oyuncu KBSL’nin 5. haftasında Abdullah Gül Üniversitesi’ne karşı Avrupalı Oyuncu Statüsü’nde oynamıştır.

  TBF Sicil Yönergesi’nin düzenlemeleri gereğince, Kizer’in tescil anında beyanı tahtında tercih ettiği vatandaşlığı olan Bosna Hersek vatandaşlığına uygun şekilde işlemlerin sürdürülmesi bir gerekliliktir. Bu sebeple Bosna Hersek vatandaşı olarak lisans işlemlerinin yapılması, Bosna Hersek vatandaşlığı gereği Avrupalı Statüsünde oynayabilmesi için TBF tarafından öngörülen uygunluk kriterlerini sağlaması ve bunları sağlayana kadar lisans işlemlerinin sonuçlandırılmaması (Lisansın askıda olması) bir zorunluluktur. TBF’nin kendisi tarafından yürürlüğe konmuş bir yönergesindeki, söz konusu uygunluk kriterlerini sağlayamayan oyuncuya kolaylık sağlamak adına, yönergeye aykırı ve yasak olmasına rağmen oyuncunun ilk tescil anında beyan ettiği vatandaşlığını değiştirmesine izin verebilmesi mümkün değildir.

  Gelinen süreçte, ilk tescilinde beyan ettiği vatandaşlığa (Bosna Hersek vatandaşlığına) bağlı olarak işlemlerini sürdürmek ve bu işlemler gereği aranan gerekli kriterleri sağlamak zorunda olan Kizer’in bu kriterleri sağlayana kadar KBSL’de oynama uygunluğu bulunamayacağından, TBF’nin bu oyuncunun lisansını askıya alması gerekmektedir. Keza TBF’nin KBSL’de oynama uygunluğunun bulunmayan bu oyuncuyu, KBSL maçlarında oynatan Galatasaray Spor Kulübü Kadın Bayan Basketbol Takımının, bu oyuncuyu oynattığı tüm müsabakalarda hükmen yenik sayılmasına karar vermesi de hukuki bir zorunluluktur.

  Kulübümüz tarafından bu hususta her türlü hukuki başvuru hakkı TBF nezdinde kullanılmış olup, TBF’nin konuya ilişkin kararları beklenmektedir.

  kaynak:fenerbahce.org
   
  Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş