Yardım Dikkat Akıllı Cihazlarınız Bu Gece Kış Saatine Geçmesin

Konusu 'Bilim &Teknoloji ve İnternet' forumundadır ve usta™ tarafından 24 Ekim 2015 başlatılmıştır.

 1. usta™
  Off

  usta™ Türkiye Yönetici Moderatör Vip Üye

  12.297
  192.680
  5.201
  Normalde dünya genelinde bu akşam geçilecek olan kış saati uygulaması ülkemizde seçimler nedeniyle 8 Kasım'a ertelendi. Ancak akıllı cihazlarımızın bundan haberi yok!

  Gün ışığından daha fazla yararlanabilme adına dünya genelinde Yaz Saati / Kış Saati uygulaması yapılmaktadır. Saatlerin birer saat ileri ya da geri alındığı bu uygulama tüm dünya genelinde ortak olarak yapılıyor. Ancak bu gece geçilmesi gereken kış saati uygulaması 1 Kasım tarihinde yapılacak seçimler nedeniyle 8 Kasım 2015 tarihine ertelendi. Yani tüm dünya bu gece kış saatine geçecekken biz iki hafta daha yaz saatinde kalacağız.

  Peki ne yapmak gerekecek? Tabii ki bilgisayar, telefon ve diğer akıllı cihazlarınızdan manuel olarak düzenleme yapmamız gerekiyor. İlk olarak Windows 10 sahiplerinin Ayarlar > Güncelleştirme ve Güvenlik kısmından gelen güncellemeyi indirerek bu sorunu çözmüş olacaklar. Çünkü Microsoft bu uygulamayı Windows 10'a güncelleme olarak gönderdi ve Win10 cihazlar otomatik olarak 8 Kasım'da kış saatine geçiş yapacak

  Windows'ta Saat Ayarı
  [​IMG]

  Bunun için Windows 10'da Ayarlar > Zaman ve Dil kımına girerek "Saati otomatik olarak ayarla" ve "Gün ışığından yararlanma saati için otomatik olarak ayarla" tercihlerini deaktif etmeniz gerekli.

  [​IMG]

  Diğer sürümlerde ise Tarih ve Saat ayarlarına girip "Gün ışığından yararlanma saati için otomatik olarak ayarla" özelliğini devredışı bırakın. Ancak bu ayarı bu gece yatmadan önce yapmanızda fayda var. Çünkü bu tiki kaldırdığınız takdirde bilgisayarınızın saati bir saat geri gitmekte. Gün içinde yapmanız halinde kafa karışıklığı yaratabilir. Siz bu özelliği bu gece yatmadan yapın ki sıkıntı olmasın. 7 Kasım'ı 8 Kasım'a bağlayan gece de yatmadan bu tiki tekrar işaretlediğinizde sorunsuz kullanıma devam edebileceksiniz.

  [​IMG]

  Android Saat Ayarı

  [​IMG]

  Android cihazlarınızda bu sıkıntıyı çözmek için ise aşağıdaki yöntemleri izlemeniz gerekli. Ayarlar > Tarih ve Saat bölümüne gelip "Otomatik tarih ve saat" ile "Otomatik saat dilimi" işaretlerini kaldırmanız yeterli olacak. Ancau yine bunu bu gece yatmadan yapıp 7 Ekim'i 8'ine bağlayan gece yatmadan aktif etmenizde fayda var.

  iOS İçin Saat Ayarı

  [​IMG]

  iOS cihazlarınızda saat ayarı yapabilmeniz için telefon veya tabletinizden Ayarlar > Genel > Tarih ve Saat bölümüne gidrerek "Otomatik Ayarla" özelliğini devredışı bırakmanız gerekiyor. Yine bu ayarı bu gece yatmadan önce yapmanız ve 7 Ekim gecesi yatmadan aktif etmeniz iyi olacaktır.

  Windows Phone İçin Saat Ayarı

  [​IMG]

  Şimdi ise Windows Phone cihazlarında bunu ayarlamak gerekli. Bunun için Ayarlar > Tarih+Saat kısmına girerek "Tarihi ve saati otomatik olarak ayarla" ve "Saat dilimini otomatik olarak ayarla" kısımlarını deaktif etmemiz gerekli.
  [​IMG]
  webtekno:Aydoğan Aykanat'a Teşekkürler

   
  Administrator bunu beğendi.
  Yüklüyor...
 2. Administrator
  Off

  Administrator ☾★ İmparator ☾★ Yönetici Üst Düzey Yönetici

  4.987
  25.206
  2.000
  Bizde tekrar geri alırız en basit ihtimalle :D
   
  usta™ bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş