İddaa İddaa Nedir ?

Konusu 'İddaa' forumundadır ve İddaa90 tarafından 3 Aralık 2014 başlatılmıştır.

 1. İddaa90
  Off

  İddaa90 Bot

  483
  54
  1
  İddaa Nedir ?
  iddaa, spor bilgisini kazanca dönüştüren eğlenceli bir tahmin oyunu. Her gün oynanabilen bu oyunda yapmanız gereken tek şey iddaa programında yer alan karşılaşmalar arasında seçim yaparak, tahminde bulunmak. Sadece futbol değil; basketbol, voleybol, hentbol, tenis, motor sporları, atletizm, bilardo, hepsinin heyecanı iddaa’da sporseverleri bekliyor. iddaa kuponu yapmak için sadece 2 TL yeterli. Tahminleriniz doğruysa, tebrikler kazandınız
  Oran nedir?
  Programda yer alan maçların ihtimalleri oranla belirtilir. iddaa programında her maçın karşısında ilgili oyun türlerine ilişkin oranlar bulunur. Programdaki oranlar 1,15, 2,30 vb ondalık sayılar şeklinde belirtilir. Örnek olarak aşağıdaki tabloda Maç Sonucu oyunu için belirlenmiş oranları görebilirsiniz
  [​IMG]
  Kazanç nasıl hesaplanır?
  iddaa’da ikramiye kazanmak için bir kolondaki tüm tahminlerin doğru olması gerekir. Doğru tahminlerin oranlarının birbiriyle çarpımından oluşan kolon oranı, kolon bedeliyle çarpılarak ikramiye hesaplanır. 3.371 TL’ye kadar olan ikramiyeler iddaa bayilerinden, 3.371 TL’yi aşan ikramiyeler Ziraat Bankası ve Garanti Bankası şubelerinden; 3.371 TL’yi aşan kısım için %10 Veraset ve İntikal Vergisi kesilerek ödenir.
  MS Nedir ?
  Maç Sonucu, 90 dakika sonunda karşılaşmanın nasıl biteceğiyle ilgili tahminde bulunma oyundur.
  iddaa programından, tahminde bulunmak istediğiniz maçı seçtikten sonra maç kodunu, kupondaki
  ilgili alanayukarıdan aşağıya doğru işaretliyorsunuz.Daha sonra, yapacağınız tahmine göre kupondaki
  MS kısaltmasıyla gösterilmiş maç sonucu alanında 1,0 veya 2 kutucuğunu işaretliyorsunuz.
  1: Ev sahibi takımın galibiyetini,
  0: Beraberliği,
  2: Konuk takımının galibiyetini belirtir.

  Karşılıklı GOL VAR/YOK Nedir ?
  Örneğin;

  - "KARŞILIKLI GOL YOK" seçeneğinin kazanması için; A ve B takımlarının karşılaşmasında, A ya da B takımlarından ikisinin de gol atamaması ya da sadece birinin gol atması durumu gerçekleşmelidir. (0-0 ; 1-0 ; 2-0; 0-1 ; 0-2 vb. sonuçlar KARŞILIKLI GOL YOK oyununun kazanması demektir.)

  - "KARŞILIKLI GOL VAR" seçeneğinin kazanması için; A ve B takımlarının karşılaşmasında, A ve B takımlarından ikisinin de gol atma durumu gerçekleşmelidir. (1-1 ; 2-1 ; 5-1; 1-3 ; 2-2 vb. sonuçlar KARŞILIKLI GOL VAR oyununun kazanması demektir.)

  [​IMG]
  ALT ÜST Nedir ?
  Maç Sonucu oyunundan sonra İddaa’nın en çok ilgi gösterilen oyunu Altı/Üstü;

  * Maç Sonucu 1,5 gol Altı/Üstü
  * Maç Sonucu 3,5 gol Altı/Üstü
  * İlk Yarı Sonucu 1,5 gol Altı/Üstü

  Maç Sonucu 1,5 Gol Altı Üstü
  Bu oyunda tahmin etmeniz gereken şey, maçta atılacak (90 dakika içerisinde) toplam gol sayısının 1,5'un altında mı üstünde mi olacağıdır. Hangi takımın attığı önemli değildir. Maçta 90 dakika içerisinde 1,5'tan fazla gol olur diyorsanız ÜST ; 1,5'tan az gol olur diyorsanız ALT tercihinde bulunmalısınız. 2 ve üstünde gol sayısı İÜST' ile temsil edilirken, 1 veya 1'in altında gol sayısı ALT ile temsil edilir.
  [​IMG]
  Maç Sonucu 3,5 Gol Altı Üstü
  Bu oyunda tahmin etmeniz gereken şey, maçta atılacak (90 dakika içerisinde) toplam gol sayısının 3,5'un altında mı üstünde mi olacağıdır. Hangi takımın attığı önemli değildir. Maçta 90 dakika içerisinde 3,5'tan fazla gol olur diyorsanız ÜST ; 3,5'tan az gol olur diyorsanız ALT tercihinde bulunmalısınız. 4 ve üstünde gol sayısı İÜST' ile temsil edilirken, 3 veya 3 golden az olması ALT ile temsil edilir.
  [​IMG]
  İlk Yarı 1,5 Gol Altı Üstü
  Bu oyunda tahmin etmeniz gereken şey, maçın ilk yarısında (ilk 45 dakika içerisinde) atılacak toplam gol sayısının 1,5'un altında mı üstünde mi olacağıdır. Hangi takımın attığı önemli değildir. Daha açık bir ifade ile maçın ilk yarısının sonunda, toplam gol sayısının 1 veya 1’in altında mı yoksa 2 veya 2’nin üstünde mi olacağının tahmin edildiği oyundur.

  Maç Sonucu 2,5 Gol Altı Üstü (Klasik Altı/Üstü Oyunu)
  Bu oyunda tahmin etmeniz gereken şey, maçta atılacak toplam gol sayısının 2,5'un altında mı üstünde mi olacağıdır. Hangi takımın attığı önemli değildir. Maçta 90 dakika içerisinde 2,5'tan fazla gol olur diyorsanız ÜST ; 2,5'tan az gol olur diyorsanız ALT seçeneğine yönelebilirsiniz. 3 ve üstünde gol sayısı İÜST' ile temsil edilirken, 1 veya 2 gol ALT ile temsil edilir.
  [​IMG]

  [​IMG]
  Handikaplı Maç Sonucu oyunu (HMS olarak kısaltılmıştır)
  Handikap seçeneği bulunan takım, parantez içindeki sayı kadar, maça önde başlamış sayılır.

  HMS-1: Ev sahibi takımın handikaplı galibiyeti
  HMS-X: Handikap verilen takımın 1 sayı farkla mağlubiyeti
  HMS-2: Misafir takımın handikaplı galibiyeti

  Örneğin: 530 kodlu Barcelona – 2H Vallecano maçında, Barcelona takımının müsabakayı 3-0 veya en az 3 farklı skor yapabileceği şekilde kazanması gerekmektedir.

  *** Vallecona takımı iddaa kuralları gereği maça 2-0 önde başlamaktadır.


  İlk Yarı Sonucu (İY olarak kısaltılmıştır.)
  Bir müsabakanın ilk yarı sonucunu tahmin etmeye yöneliktir. Sadece ilk 45 dakikanın sonucunu bilmek yeterli olacaktır.

  Örneğin; Juventus - Milan maçının ilk yarısını Milan'ın kazanacağını düşünüyorsanız, ilk yarı 2 tercihine yönelebilirsiniz

  İlk Yarı / Maç Sonucu oyunu (İM olarak kısaltılmıştır)
  Bu oyunda doğru tahmin etmeniz gereken şey maçın ilk yarı sonucu ile maçın final sonucudur. Bir başka şekilde ifade etmek gerekirse 45. dakika ve 90. dakikadaki durumu doğru şekilde bilmektir. Bu oyunda da 1 ev sahibi takımı, 2 misafir takımı, X ise beraberliği temsil eder. Dokuz adet seçenekten oluşur.

  1/1: İlk yarıyı da maçı da ev sahibi kazanır demektir.
  X/1: İlk yarı berabere bitecek ama maçı ev sahibi kazanacak demektir.
  2/1: İlk yarıyı misafir takım kazanır ama maçı ev sahibi takım alır demektir.
  1/X: İlk yarıyı ev sahibi takım alır ama maç berabere biter demektir.
  X/X: İlk yarı da maç da berabere bitecek demektir.
  2/X: İlk yarıyı misafir takım önde bitirecek ama maç berabere sonuçlanacak demektir.
  1/2: İlk yarıyı ev sahibi takım alır ama maçı misafir takım kazanır demektir.
  X/2: İlk yarı berabere biter ama maçı misafir takım kazanır demektir.
  2/2: İlk yarıyı da maçı da misafir takım kazanır demektir.

  Aynı kupona en az 2 adet maç koymanız gerekmektedir.


  Çifte Şans oyunu (ÇŞ olarak kısaltılmıştır)

  Çifte şans, yapacağınız tahminin tutma olasılığını arttırır ama o oranda da düşük kazanç sağlar. Seçenekler iki olasılığı birden kapsar. Üç adet seçim vardır.

  1X: Maçı ev sahibi kazanır veya berabere biter demektir.
  X2: Maç berabere biter veya misafir takım kazanır demektir.
  12: Maçı ya ev sahibi kazanır ya da misafir kazanır, beraberlik olmaz demektir.


  Maç Skoru oyunu (S olarak kısaltılmıştır)
  Bu oyun, adından anlaşılacağı üzere maçın skorunu tahmin etmeye dayanır. Kuponunuza bir tane eklemeniz yeterlidir. 5 ve üzeri gol sayısı (+5) olarak ifade edilir.

  Örneğin; Arsenal - Fulham maçının 5-2 biteceğini düşünüyorsanız seçenekler arasından +5-2 olanı seçmelisiniz.


  Toplam Gol Sayısı (TG olarak kısaltılmıştır.)
  Bir müsabakada olacağını düşündüğünüz toplam gol sayısı aralığını bulmaya dayanır. 0-1, 2-3, 4-6 ve 7+ şeklinde 4 barem söz konusudur.

  Örneğin; Chelsea - Liverpool maçında toplam 3 gol olacağını düşünüyorsanız, 2-3 gol baremine oynayabilirsiniz.


  Sistem oyunu
  NORMAL SİSTEM OYNAMAK NASIL OLUR
  Öncelikle tercihlerinizi belirlediğiniz maçları kuponunuza ekleyin. Şimdi bu maçlardan (toplam maç sayısından daha az sayıda olmak şartıyla) farklı şekillerde kuponlar yaratacağız.

  Size küçük bir formül. Normal sistem oynarken, kupona eklediğiniz maç sayısından TERS BİTMESİNİ DÜŞÜNDÜĞÜNÜZ (yani HATA YAPMA HAKKINIZ OLAN) maçların sayısını çıkartın.

  ÖRNEK
  9 maçı kupona ekledik. Bu 9 adet maç MBS sayılarına göre 1 ile 4 adet arasında gruplanmak zorundadır. Seçtiğimiz maçların MBS3 ve MBS4 olduğunu düşünelim. Bu durumda bu maçlar en az 4lü gruplara ayrılabilir. Bu da sistem4'ten başlayacak demektir. Şimdi 9 adet maçı çeşitli sistemlerde oynayalım.

  SİSTEM 4 oynamak = Bu 9 maçı 4'lü olarak ve birbirinden farklı 126 şekilde dizmek demektir.. YANİ 4 MAÇLI demek. 126 adet farklı kupon yapar. 126 TL olur.

  SİSTEM 5 oynamak = Bu 9 maçı 5'li olarak ve birbirinden farklı 126 şekilde dizmek demektir.. YANİ 5 MAÇLI demek. 126 adet farklı kupon yapar. 126 TL olur.

  SİSTEM 6 oynamak = Bu 9 maçı 6'lı olarak ve birbirinden farklı 84 şekilde dizmek demektir.. YANİ 6 MAÇLI demek. 84 adet farklı kupon yapar. 84 TL olur.

  SİSTEM 7 oynamak = Bu 9 maçı 7'li olarak ve birbirinden farklı 36 şekilde dizmek demektir.. YANİ 7 MAÇLI demek. 36 adet farklı kupon yapar. 36 TL olur.

  SİSTEM 8 oynamak = Bu 9 maçı 8'li olarak ve birbirinden farklı 9 şekilde dizmek demektir.. YANİ 8 MAÇLI demek. 9 adet farklı kupon yapar. 9 TL olur.

  Görüldüğü gibi bu işlem biraz masraflı oluyor. Burada kural oluşturduğunu kuponların içinden hangilerini tutturursanız sadece onların parasını alırsınız. İşte burada sürekli yapılan bir yanlış anlaşılma var. Diyelim ki bu 9 maçı SİSTEM4 (4 maçlı) oynadınız ve en az 4 maçı bildiniz.. Bu durumda sadece bu 4 maçın ORANLARININ ÇARPIMINI ALIRSINIZ SADECE. Kuponun hepsini değil. SİSTEM4 (4 maçlı) oynayıp 5 maç bilirseniz eğer, o zaman 4'lü gruplarınızdan kazananların sayısı artar. 6 tane bilirseniz daha da artar. Sistem olayı gerçek anlamında KUPONA YATIRILAN PARAYI KURTARMA yöntemi olarak kullanılmalıdır. Ama şansınıza tutturduğunuz oranlar yüksek olursa kazanacağınız para da KUPON BEDELİNDEN YÜKSEK OLUR. Tek maçtan yatmaktansa sistem oynayın yatmayın dedikleri de budur.

  Şimdi aynı örneği BANKO yaparak inceleyelim.

  BANKO ne demektir?: Uygulanması açısından bakılınca "Kaybetmesi durumunda KUPONU TAMAMEN BOZAN maç" demektir. Bankoların kesinlikle tutması şarttır. Bu şartın karşılığında size de bazı avantajlar veriliyor. Örneklerde kupon masrafının azaldığını göreceksiniz. Yine 9 maç seçerek devam edelim. Seçilecek banko maç adedine göre hesaplamalar değişecektir. Biz 3 BANKO ile örneği inceleyeceğiz..

  BANKOLU SİSTEM OYNAMAK NASIL OLUR
  Size küçük bir BANKO formülü. Bankolu sistem oynarken, banko maçlarınızın yanına kaç maç daha bilmek istiyorsanız o sayı SİSTEM oluyor bu sefer.

  ÖRNEK
  9 maçı kupona ekledik. 3 maç BANKO olsun. Bu 9 maç MBS sayılarına göre 1 ile 4 adet arasında gruplanmak zorundadır. Seçtiğimiz maçların MBS3 ve MBS4 olduğunu düşünelim. Bu durumda bu maçlar en az 4lü gruplara ayrılabilir. Şimdi 9 adet maçı 3 bankolu olarak çeşitli BANKO sistemlerde oynayalım.

  BANKO SİSTEM 0 oynamak = 3 banko maçın yanına herhangi bir maç eklemeksizin, 3 bankodan oluşan tek kupon yapabilmek demek. (MBS3 olan maçlar için 3 banko, MBS4 olan maçlar içinse en az 4 banko seçilmelidir.)

  BANKO SİSTEM 1 oynamak = 3 banko maçın yanına 1 tane ekleyip 4'lü olarak dizmek demektir. YANİ 4 MAÇLI demek.

  BANKO SİSTEM 2 oynamak = 3 banko maçın yanına 2 tane ekleyip 5'li olarak dizmek demektir. YANİ 5 MAÇLI demek.

  BANKO SİSTEM 3 oynamak = 3 banko maçın yanına 3 tane ekleyip 6'lı olarak dizmek demektir. YANİ 6 MAÇLI demek
   
  Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş