Rc Biber gazı sıkabilen drone üretildi (Drone Türk 1)

Konusu 'Rc Multicopter' forumundadır ve Administrator tarafından 10 Eylül 2015 başlatılmıştır.

 1. Administrator
  Off

  Administrator ☾★ İmparator ☾★ Yönetici Üst Düzey Yönetici

  4.986
  25.199
  2.000
  [​IMG]

  Sivas Cumhuriyet Üniversitesi öğrencilerinden Murat Aslan, toplumsal olaylara havadan müdahale sağlamak veya sınır güvenliğinde kullanılmak amacıyla ‘Drone Türk 1′ isimli, silah taşıyabilen insansız hava aracı tasarladı.

  Sivas Cumhuriyet Üniversitesi öğrencilerinden Murat Aslan, toplumsal olaylara havadan müdahale sağlamak ve sınır güvenliğinde kullanmak amacıyla ‘Drone Türk 1′ isimli silah taşıyabilen insansız hava aracı tasarladı. Henüz geliştirilme aşamasında olan İHA, final sürümüyle birlikte gaz bombası atıp, biber gazı da sıkabilecek.

  Cumhuriyet Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü 4’üncü sınıf öğrencisi olan Murat Arslan, hayata geçirmek için 5 yıl boyunca tüm harçlıklarını biriktirdiği İHA’nın (ki bütün parçalarını yurt dışından getirtmiş ve toplamda 37,000 TL’ye mal olmuş kendisine) kart kodlarını da bizzat kendisi yazmış.

  3 kilometre yükselip, 10 kilometrelik bölgede devriye atabilen Drone Türk 1’in en önemli özelliklerinden biri, açık kaynak kodlu kartı sayesinde kumanda edilmeden de uçabilmesi. Keza yine dikkat çeken bir diğer başarısı da operatörün uçan multikopter ile göz teması kurmasına gerek kalmadan, önündeki yer istasyonunun ekranından bütün bilgileri cihaza gönderebilmesi. Yani operatör cihazı önündeki yer istasyonuyla kontrol edilebiliyor ve cihazdan anlık olarak gelen görüntüleri izleyebiliyor.

  20 dakika boyunca havada kalabilen ve toplam ağırlığı 10 kg olan İHA’nın üzerindeki silah(lar)ın özelikleri ise şöyle:

  • Nişan alıp ateş edebilme
  • Verilen koordinatlara gidip, belirlenen hedefi vurup, geri dönebilme
  • Basınçlı gazla 68 kalibrelik plastik mermiler atabilen yarı otomatik silah
  • Uçuş başı 400 mermi kapasitesi

  Son sözü Aslan’a bırakalım:

  Proje şu anda geliştirilme aşamasında. İlerleyen safhalarda sınır güvenliğinde kullanılabilir. Üzerinde patlar silah olabilir. Örneğin bir bixi silahı rahatlıkla kaldırabilecek düzeyde. Yine operatörün kontrolündeki otomatik pilot ile kilometrelerce uzaktan, hiç kimsenin canı tehlikeye atılmadan rahatlıkla eylemlerde ve saldırılarda kullanılabilir. Buna ek olarak ileride gaz bombası atma ve biber gazı sıkma özelikleri de eklenince toplumsal olaylarda da kullanılabilir.

  [​IMG]
   
  usta™ bunu beğendi.
  Yüklüyor...
 2. usta™
  Off

  usta™ Türkiye Yönetici Moderatör Vip Üye

  12.075
  192.392
  5.201
  Geçen biride balık tutuyordu drone ile

   
  Administrator bunu beğendi.
 3. Administrator
  Off

  Administrator ☾★ İmparator ☾★ Yönetici Üst Düzey Yönetici

  4.986
  25.199
  2.000
  izlemiştim bunu :D
   

Sayfayı Paylaş