Android Android M ve getireceği 6 büyük özellik

Konusu 'Android' forumundadır ve usta™ tarafından 3 Haziran 2015 başlatılmıştır.

 1. usta™
  Off

  usta™ Türkiye Yönetici Moderatör Vip Üye

  12.076
  192.425
  5.201
  [​IMG]

  1. Uygulama izinleri

  Artık öyle tüm izinleri bir anda almak yok. Tabi tutup da hepsini teker teker de okutmayacaklar. Olay şöyle olacak, mesela WhatsApp’tan sesli mesaj atacaksınız, o özelliği ilk kullanışınızda sadece bir seferlik olarak sizden izin isteyecekler. Yani kullanmadığınız bir özellik için kişilik bilgilerinize ya da rehberinize erişim artık öyle kolay olmayacak.

  2. Web deneyimi
  Google devamlı internet deneyimini nasıl ileri taşırım diye araştırıyor, zaten işi bu. Görünen o ki kullanıcı deneyimi de bu konuda üzerinde durulan noktalardan. Chrome Custom Tabs ile artık başka bir uygulamayı kullanırken kapatmadan ya da o uygulamadan çıkmadan internete gireceksiniz. Bence bu çok güzel bir özellik, mesela bir şey okuyorsunuz, karşınıza bilmediğiniz bir terim çıktı, uygulamadayken, uygulamanın içinde Wikipedia’ya girebileceksiniz. Bunun yanında güvenlik ve otomatik şifre kaydetme gibi konular da geliştirilerek daha güvenli hale getirilmiş.

  3. Parmak izi desteği
  Android M ile çalışan cihazlarda özellik standart olacak. Özellik sayesinde Google Play Store’dan kolaylıkla, sadece parmak izimizle alışveriş yapabileceğiz. Biz yine de kolay alışveriş sonrası oluşan yüklü Google Play Store faturalarına karşı uyaralım sizi.

  4. Mobil ödeme
  Android Pay, Google’ın yeni ödeme sistemi. Siz yeter ki ödeme yapmak isteyin o sizin için her şeyi kolaylaştıracak. Özellik American Express, Visa, Mastercard, ve Discovery tarafından desteklencek.

  5. Uygulama linkleri
  Örneğin mailinize bir Twitter linki geldi diyelim. Ona tıkladığınız zaman size Twitter uygulamasında mı açmak istersiniz yoksa Chrome’da mı diyor ya, artık demeyecek. Twitter’da açacak. Pratik.

  6. Şarj ve pil
  Android M ile beraber Doze denen ve cihazın pil ömrünü uzatan bir özellik daha geliyor. Özellik cihazınızın kullanılmadığı zamanları saptayacak mesela siz uyurken vs. ve arka planda çalışan uygulamaları kapatacak. Burke şöyle bir örnek verdi; özelliği Nexus 9 üzerinden denemişler, Android M ön izlemesi ve Lollipop’u karşılaştırarak. Sonuç, Android M iki kat daha fazla bekleme süresine sahip olmuş. İnsan şimdilik sadece “Hadi canım sen de…” diyebiliyor. İki kat pil bekleme süresi ne demek… Bir de Android M, USB Type-C ile de uyumlu olacak yani daha hızlı şarj ve farklı cihazları telefonunuz ile şarj edebilme imkanı.

  Özetle anlatılanlar iştah kabartıcı, özellikle de Doze. Fakat daha bekleyeceğiz o yüzden şimdilik bu konuyla ilgili çok hayal kurmayalım, çünkü Google, yolda daha çok özellik ekleyecektir.
   
  fraql bunu beğendi.
  Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş