Teknoloji Amerikan Donanmasından Parmak Boyutunda Drone

Konusu 'Bilim &Teknoloji ve İnternet' forumundadır ve usta™ tarafından 31 Mayıs 2015 başlatılmıştır.

 1. usta™
  Off

  usta™ Türkiye Yönetici Moderatör Vip Üye

  12.305
  192.693
  5.201
  Günümüzde neredeyse her alanda kullanılmaya başlayan dronelar konusunda bu sefer de ABD donanma kuvvetleri tarafından parmak boyutunda özel bir drone geliştirildi.

  Drone denilince artık herkes neyin kastedildiğini biliyor. Son zamanlarda hızları 100km'yi aşabilen, sizi kendi kendine takip edebilen, çok büyük ve çok küçük boyutlarda olan binlerce farklı drone ütetildi.

  Şimdi ise Amerika Birleşik Devletleri Donanma Kuvvetleritarafından geliştirilen yeni bir drone neredeyse baş parmağı büyüğüklüğünde olmasıyla dikkat çekiyor.

  Bu kadar küçük olmasının sebebini tahmin etmişsinizdir. Çünkü bu drone bir casus kamerası görevinde kullanılacak. 10 cm uzunluğunda, 2.5 cm genişliğinde ve 18 gram ağırlığında olan ve Black Hornet - PD-100 PRS adındaki nano hava aracı ilk olarak Norveç'te Prox Dynamics adlı bir firma tarafından geliştirilip test edilmiş.

  Görsellerde görebileceğiniz gibi klasil 4 kanatlı bir hava aravı yerine minik bir helikopter gibi olan bu drone 3 Kamera ile uçuş sırasında etrafını size aktarabiliyor. Radarlar tarafıandan farkedilemeyen bu drone Amerikan kuvvetleri için görevini başarıyla yapabileceği iddia ediliyor.

  Fakat bu kadar küçük bir drone olmasına rağmen maliyeti oldukça yüksek. Bir kutudan çıkan iki adet bu nano droneların maliyeti 40 Bin Dolar olarak söyleniyor. Yani hiç de hafife alınacak bir şey değiller.

  Sonuç olarak askeri alanda da görmeye başladığımız dronelar için ilerleyen zamanlarda çok farklı amaçlar için de farklı versiyonlarını mutlaka göreceğiz. Ama asıl merak edilen bu dronelar nasıl olacağı konusu. Bunun için çok fazla beklemeyeceğimizi düşünüyorum. Bakalım, göreceğiz..

  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
   
  Administrator bunu beğendi.
  Yüklüyor...
 2. Administrator
  Off

  Administrator ☾★ İmparator ☾★ Yönetici Üst Düzey Yönetici

  4.987
  25.206
  2.000
  Bunu biliyorum felaket birşey :D
   
 3. Administrator
  Off

  Administrator ☾★ İmparator ☾★ Yönetici Üst Düzey Yönetici

  4.987
  25.206
  2.000
  Evet ancak bu işlere artık ülkemizdede önlem almaya başlıcaklar yasa çıkıyor :D adamlar reslem kendi çapında iha yapıyolar resmen 145 km yükseklikten görüntü aktarıyolar varmı böyle bir uçak :p
   
 4. usta™
  Off

  usta™ Türkiye Yönetici Moderatör Vip Üye

  12.305
  192.693
  5.201
  Her zamanki gibi nasıl kötüye kullanırız önce onu öğreniyoruz
   
  Administrator bunu beğendi.
 5. Administrator
  Off

  Administrator ☾★ İmparator ☾★ Yönetici Üst Düzey Yönetici

  4.987
  25.206
  2.000
  Şunu düşün jet motorlu rc scala denilen savaş ucaklarının 1/4 ü yani f16 nın 1/4 büyüklüğünde rc jet uçak yapıyolar 500 km hıza ulaştığı söyleniyor bununla suikast bile yaparsın adamın kafaya bir daldınmı adam ölür.
   

Sayfayı Paylaş