Teknoloji Adaptörler Boş Olarak Prizde Takılıyken Elektrik Harcarlar mı?

Konusu 'Bilim &Teknoloji ve İnternet' forumundadır ve usta™ tarafından 21 Kasım 2015 başlatılmıştır.

 1. usta™
  Off

  usta™ Türkiye Yönetici Moderatör Vip Üye

  12.098
  192.485
  5.201
  [​IMG]

  Mobil cihazlarımıza, bilgisayarlarımıza ve diğer birçok elektronik aracımıza güç sağlayan adaptörler, boş şekilde prizde takılıyken elektrik harcarlar mı?

  Günlük hayatımızda kullandığımız tüm mobil cihazlar ve bilgisayarlar, gerekli olan güç ihtiyaçlarını karşılamak adına elektriğe takılan bir adatöre sahiplerdir. Evlerimize gelen 220 volt'un hepsini kullanmayan, bu elektriğin bir bölümünü onlar için dönüştüren adaptörlere sahip olan bu cihazların adaptörleri, prizde boş şekilde takılıyken elektrik harcarlar mı? Bu soru çoğumuzun aklına gelmiştir ve bir çoğumuz bunun cevabını hala merak ederiz.

  Elektrik kullanımını ölçen bir cihaz kullanarak bu adaptörlerin ortalama olarak ne kadar elektrik harcadığını ölçen araştırmacılar, bu adaptörlerin tek başlarına ölçülemeyecek kadar az elektrik harcadığını ve ancak 6 adet adaptörün takılmasıyla birlikte ölçümün gerçekleşebileceğini belirttiler. 3 adet laptop, 3 adet telefon şarj adaptörükullanan araştırmacılar, bu adaptörlerin sadece 0,3 Watt elektrik tükettiğini açıkladı.

  Yapılan hesaplamalara göre 0,3 Watt kullanan 6 adaptör, 1 sene boyunca prizde boş şekilde takılı durursa sadece 1.05 TL değerinde elektrik harcıyor. Yani adaptörler elektrik harcıyor, ancak oldukça az.

  Kaynak:webtekno
   
  hocca bunu beğendi.
  Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş