Security 300 Dolarlık PITA Radyo Dalgaları İle Şifre Çözüyor

Konusu 'Bilişim & Güvenlik' forumundadır ve usta™ tarafından 26 Haziran 2015 başlatılmıştır.

 1. usta™
  Off

  usta™ Türkiye Yönetici Moderatör Vip Üye

  12.283
  192.616
  5.201
  [​IMG]

  İsrailli araştırmacıların geliştirdiği PITA adındaki cihaz, radyo dalgalarını okuyarak şifrelenmiş verileri çözebiliyor.

  Tel Aviv Üniversitesi ve İsrail Technion araştırma enstitüsü ortaklığında geliştirilen PITA (Portable Instrument for Trace Acquisition), ufak ama oldukça yetenekli bir cihaz. 300 dolara üretilebilen bu cihaz, bilgisayarların işlemcilerinden çalışma esnasında yayılan radyo dalgalarını okuyup, veri şifreleme anahtarlarını kırabiliyor.

  Yaklaşık 50 santimlik bir menzili olan ve taşınabilir olarak kullanılabilen PITA, avuç içine sığabilecek bir büyüklükte. Üstelik araştırmacılar PITA’yı tamamen kolay bulunabilir elektronik parçalar kullanarak geliştirmiş. Dört adet AA pille çalışan bu ufak şifre çözücü, çözdüğü verileri bünyesinde bulunan microSD kartta saklayabilir veya Wi-Fi ile cihazın sahibine iletebilir.

  Araştırmacılar bu cihazın herhangi bir yere saklanabileceğini göstermek için küçük bir pideyi kullanmayı tercih etmişler. Cihaz rahatlıkla dikkat çekmeyecek bir şekilde kamufle edilebilir ve herhangi bir bilgisayarın işlemci sinyallerini okuyacak kadar yakınına bırakılabilir. Yani PITA için, yıllardır gizli ajan filmlerinde gördüğümüz masa altına yerleştirilen şifre çözücülerin gerçek hayattaki örneği diyebiliriz.

  Kaynak:technopat
   
  Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş